Zeměpisná exkurze
Zeměpisná exkurze Jižní Morava
___Ve středu 6. 5. 2026 se vydala výprava žáků druhého stupně ZŠ Luže na zeměpisnou exkurzi na jižní Moravu. Během jediného dne jsme navštívili řadu zajímavých míst, která v sobě spojují historii, architekturu, přírodu i připomínku nedávné minulosti.
___Naší první zastávkou byla Lednice. Prošli jsme si areál zámku a jeho nádherný park, který patří k nejkrásnějším památkám Lednicko-valtického areálu. Odtud jsme pokračovali k Minaretu, známé saletě v zámeckém parku. Žáci se dozvěděli, že tuto stavbu navrhl Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-Noor.
___U Minaretu už na nás čekala loď, která nás za komentovaného výkladu převezla po řece Dyji až k Janohradu, romantickému loveckému zámečku. Po prohlídce jsme se pěšky vydali zpět do Lednice a užili si další část krásné jihomoravské krajiny.
___Další cesta vedla do Valtic na bývalý hraniční přechod s Rakouskem, kde jsme navštívili Muzeum železné opony. Zde jsme si vyslechli poutavé vyprávění o tom, jak vypadala ochrana státních hranic před rokem 1989. Prošli jsme si výslechovou místnost i vězení, žáci si mohli vyzkoušet dobové uniformy a prohlédnout si tehdejší vybavení i zbraně.
___Jen kousek odtud se nachází další zajímavá stavba Lednicko-valtického areálu – kolonáda na Rajstně. Z její vyhlídky jsme obdivovali panoramatický výhled do Česka, Rakouska i na Slovensko.
___Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili ve Velkých Pavlovicích. Kromě tradičních vinných sklepů jsme si prohlédli i moderní a netradiční „Opilé sklepy“, které zaujaly svou originální architekturou.
___Exkurze se vydařila nejen díky krásnému počasí, ale i díky množství nových zážitků a informací, které si žáci z jižní Moravy odvezli.
Můžete si prohlédnout fotografie z exkurze.